Крилатий вислів Авгієві стайні

Приказки та прислів`я про щастя
04.07.2018
Крилатий вислів Антей
04.07.2018

Одного разу цар Еврисфей доручив Гераклові очистити від гною скотний двір царя Авгія. Батько Авгія бог сонця Геліос дав своєму синові величезні стада: триста білоногих биків, двісті червоних биків і дванадцять биків білих як сніг. А ще один бик мов сонце осявав красою все навколо.

Скотного двору Авгія ніхто ніколи не прибирав, а цар загадав Гераклові очистити його від гною за один день. Геракл погодився, і Авгій пообіцяв віддати йому за роботу десяту частину своїх стад: цар не вірив, що за один день можна зробити так багато.

А Геракл розламав стіни, які оточували двір, і спрямував у нього течію двох річок — Алфею і Пенею. Хвилі цих рік ринули з протилежних боків у двір і вмить очистили його від багаторічного бруду.

Тоді Геракл заклав розломи в стінах і прийшов до Авгія по обіцяну винагороду. Але скупий Авгій нічого не дав героєві: він знав, що слуга царя Еврисфея не посміє його й пальцем торкнути.
У пізніші часи подробиці легенди забули, і пішов гуляти по світу крилатий вислів «авгієві стайні».

Цей вислів означає безладдя, справи, в яких ніхто не може розібратися. А великий український поет І. Я. Франко у сатиричному вірші «Сучасний літопис» використав образ авгієвих стаєнь для змалювання Австро-Угорської імперії:
…край наш — то Авгія стайня,в котрій
Порядок зробити не можна.